Akıllı Kart Çeşitleri

Akıllı Kart Çeşitleri

İki tip Akıllı Kart vardır: 

1. Temaslı Akıllı Kart

2. Temassız Akıllı Kart

 

TEMASLI AKILLI KART

Temas eden grubundaki Akıllı Kartlar, bir kart okuyucunun içine yerleştirilmek zorundadırlar. Kredi kartının arka yüzünde bulunan manyetik bandın yerine Akıllı Kartların ön yüzünde ½" çapında küçük bir altın plaka vardır. Kart, kart okuyucunun içine yerleştirildiğinde elektrikli konnektörler ile temas eder ve bu şekilde kart üzerindeki mikroçip ile okuyucu cihaz arasında bilgi alış-verişi yapılır.

TEMASSIZ AKILLI KART

Temas etmeyen grubundaki Akıllı Kartlar bir işlem gerçekleştirebilmeleri için bir anten yanından geçirilirler. Tıpkı bir plastik kredi kartı görünümündedirler. Onlardan tek farkı içlerinde bir mikroçip ve bir de anten gömülü olmasıdır. Bu bileşenler fiziksel bir temas gerektirmeden, kartın anten ile bağlantı elemanı arasında iletişim kurmasını sağlar. İşlemlerin çok hızlı yapılmasının gerekli olduğu toplu taşımacılıkta ve jetonla çalışan sistemlerde temassız Akıllı Kartların kullanımı ideal bir çözümdür.

 

İKÇÜ ' de kullanılan kartlar temassız akıllı kartlardır.

Personel kartları ; akademik personel kartı , idari personel kartı , hizmet alımı personel kartı , güvenlik personel kartı olmak üzere 4 ayrı tasarımda basılmaktadır

Öğrencilere , firma personeline , servis kullanan personele ve ziyaretçilere ayrı tasarımda kartlarımız da basılmaktadır.


Başa Dön